logoGreen
Tyhle volby
jsou o klimatu
Stávka za klima
Stávka za klima

Po celé České republice proběhla stávka za klima, které se zúčastnilo tisíce nejenom studentů a studentek. Požadují, aby klima bylo prioritou příští vlády.

Studenti a studentky vyšli opět do českých ulic. Za klima stávkovali, jak po celém světě, tak v několika městech České republiky. Požadují, aby klima bylo prioritou nadcházející vlády. Zároveň apelují na voliče a voličky, aby volili pro klima a pro mladší generace. Dorazil například písničkář Tomáš Klus, první ministr životního prostředí Bedřich Moldan nebo chartistka Anna Šabatová.

Jak zorganizovat stávku ve svém městě
Jak zorganizovat stávku ve svém městě

24. září se koná další stávka za klima. Proč? Protože se blíží říjnové volby do parlamentu a ty musí být o klimatu. V následujících letech bude klimatická politika důležitější než kdy dřív a další vláda, ať už bude jakákoliv, se k tomu musí řádně postavit. S postupujícími globálními změnami nemůžeme ztrácet čas. Proto se znovu vydáváme do ulic. A čím více nás dorazí, tím více nás bude slyšet, i ty z nás, kteří ještě volit nemohou. Stávky organizujeme hlavně v Praze a v Brně, ale budeme rádi za každé další město a region, které se budou chtít zapojit.

Chcete stávkovat, ale do Prahy a Brna to máte daleko? Chcete zapojit i vaše město, ale nevíte jak na to? Zabrat náměstí pro pódium? Pozvat řečníky? Nalákat spolužáky a spolužačky? Sehnat letáčky a placky? Nenaštvat učitele ani spoluobčany? Organizovat stávku ve svém regionu může být trochu neznámá oblast. Proto jsme připravili tento manuál, aby to bylo o něco jednodušší.

 1. Ve více lidech se to táhne líp. Sežeň si dobrou partu.

  Pokud jsi sám/-a, zeptej se kamarádů a kamarádek, jestli se k tobě nechtějí přidat. Jestli ne, určitě nám dej vědět, možná známe někoho v tvém okolí, kdo ti rád pomůže.

 2. Vyberte si místo a podobu

  Jako první věc, kterou je potřeba určit je místo a podoba stávky. Někde se dělá průvod městem, jinde pouze shromáždění na nějakém náměstí, kde se stávkující sejdou, poslechnout si pár projevů a vyfotí se. Obojí je stávka a obojí může být super.

  Kde stávkovat? Vyber určitě místo, které je blízko škol, v centru města, vejde se tam dost lidí atd. Ve většině měst se stávky odehrávají na velkých náměstích.

  Na stávku můžeš pozvat různé zajímavé řečníky a řečnice, třeba aktivní lidi ve svém okolí, určitě si i sám připrav projev za studenty. Pokud nevíš koho a jak pozvat, ozvi se nám.

 3. Dejte nám vědět, že stávka proběhne. Rádi vám pomůžeme.

  Způsoby, jak vám můžeme pomoci najdete vypsané níže. Víte, že chcete dělat stávku, nebo tápete? Ozvěte se Petrovi Doubravskému na 724 396 896, nebo na mail pdoubravsky@seznam.cz.

 4. Oznamte na úřadě, že stávka proběhne

  Shromáždění nemusí nikdo povolovat. Je ale potřeba ho oznámit na městském úřadě. Jak na to se dozvíte například v manuálu od Franka Bolda, nebo na stránkách Hl. m. Prahy. Úplně nejjednodušší však bude rovnou zavolat na městský úřad ve vašem městě, z naší zkušenosti jsou úředníci a úřednice většinou velmi vstřícní a ku pomoci. V případě jakýchkoliv problémů se nám ozvěte.

 5. Dejte vědět ostatním, že stávka proběhne

  Jak na to? Tady máme pár tipů:

  • Udělej událost na facebooku, dej informaci na instagram a šiř jí co nejvíce online způsoby. Rádi ti s tím pomůžeme.
  • Vytiskněte plakáty nebo letáčky. Rádi vám dodáme grafiku a zaplatíme tisk. Plakáty a letáčky můžete rozlepit po své škole, po jiných školách ve městě, nebo po místech, kam lidé běžně chodí (kavárny, hospody, knihovny, kina atd.).
  • Oběhni o přestávce všechny třídy ve vaší škole. Řekni jim proč chcete stávkovat, kdy, kde a jak a pozvěte je na akci.
  • Podobným způsobem můžeš oběhnout i další školy ve tvém městě.

 6. Jak se připravit na stávku?

  Hodně lidí už chce na stávku a zbývá posledních pár dnů? Je na čase se připravit. Připrav transparenty, stačí u popelnice sebrat pár kartonů, sehnat barvy a můžeš se do toho pustit. Nápady na hesla na transparenty najdeš na fotkách z minulých stávek. Můžeš taky udělat společné malování a pozvat tam další lidi, kteří se chystají na stávku. Nebo to zkusit procpat do hodin výtvarky.

 7. Co v den stávky?

  • Užij si to! Je za tebou hodně práce a pravděpodobně jsi byl/-a úspěšný/-á.
  • Nezapomeň z akce pořídit fotky a poslat nám je na media@fridaysforfuture.cz, abychom mohli dát novinářům a novinářkám vědět, že se stávka odehrála i ve tvém městě. Fotografa sežeň dopředu, nebo popros někoho s lepším foťákem na mobilu.
  • Po stávce si sedni s ostatními, povězte si, jak se vám to líbilo, co by příště mohlo být líp atd. Udržuj dobrou partu a buduj hnutí, protože boj za ochranu klimatu je běh na dlouhou trať.
  • Dej nám vědět, rádi za vámi někdy přijedeme a můžeme si vzájemně vyměnit informace.

Potřebuješ pomoct, podpořit nebo poradit?

S čím ti můžeme pomoci?

 1. Na sociálních sítích - můžeme vytvořit událost tvé stávky a přidat ji na naše sociální sítě, poslat informace newsletterem a přidat místo na náš web (zaklima.cz).
 2. Komunikačně. Hodně věcí jako plakáty, různé grafiky atd. Stačí přepsat místo a čas a ušetřit tím hodně práce. Rádi to za tebe uděláme.
 3. Finančně - potřebuješ vytisknout plakáty, nebo zaplatit cokoliv spojeného s organizací stávky? Dej nám vědět. Na podporu lokálních stávek máme vyčleněné finance a rádi ti pomůžeme.
 4. Neznáš nikoho ve svém okolí, kdo se věnuje klimatické krizi? My možná ano! Známe hoodně lidí po celé ČR a rádi tě s nimi propojíme. Třeba ti pomohou, nebo přijdou na stávku.
 5. Chceš na své škole zorganizovat přednášku od odborníka na klima, nebo někoho takového pozvat na stávku? Známe experty a expertky, kteří by rádi podpořili mladé lidi v regionech a rádi přijedou.

V případě jakýchkoliv dotazů kontaktuj Petra Doubravského (724 396 896, pdoubravsky@fridaysforfuture.cz).

Manuál ke stávce pro studentstvo
Manuál ke stávce pro studentstvo

24. září se koná další stávka za klima. Proč? Protože se blíží říjnové volby do parlamentu a ty musí být o klimatu. V následujících letech bude klimatická politika důležitější než kdy dřív a další vláda, ať už bude jakákoliv, se k tomu musí řádně postavit. S postupujícími globálními změnami nemůžeme ztrácet čas. Proto se znovu vydáváme do ulic. A čím více nás dorazí, tím více nás bude slyšet, i ty z nás, kteří ještě volit nemohou.

Rádi byste se také do stávky zapojili, ale nevíte jak na to? Chcete nalákat spolužáky a spolužačky? Sehnat letáčky a placky? Nenaštvat učitele? Zúčastnit se stávky může být trochu neznámá oblast. Proto jsme připravili tento manuál, aby to bylo o něco jednodušší.

CO MŮŽEŠ DĚLAT NAŽIVO VE ŠKOLE?

Mluv se spolužactvem
Mluv se svými spolužáky a spolužačkami o změnách klimatu a o tom, proč jdeš stávkovat. Buď jim příkladem.

Rozšiřuj propagační materiály
Rozvěš ve škole letáky na dobře viditelných místech – nástěnky, automaty, okna, nebo dveře. Dej si jen pozor, ať lepením nepoškodíš školní majetek.

Zvi na stávku celé třídy
Obcházej sám nebo ve skupině jednotlivé třídy a pozvi je na stávku. Vysvětli studentům a učitelům, proč se akce koná, proč se jí zrovna ty účastníš a rozdej jim placky a informační letáčky.

Využij školní parlament
Pokud máte školní parlament, zkus využít prostoru na zasedání a představ ostatním studentům stávku za klima.

JAK PODPOŘIT STÁVKU ONLINE?

Sleduj sociální sítě
Sleduj Fridays For Future na sociálních sítích a sdílej mezi své přátele pražskou nebo brněnskou událost na facebooku a instagramové příspěvky. Když kamarádi uvidí, že se zúčastníš, spíše se k tobě přídají.

Vytvoř vlastní facebookovou událost
Vytvoř facebookovou událost pro svoji školu pod hlavní událostí a šiř ji mezi spolužáky. Můžete tak vytvořit školní komunitu za klima a na stávku vyrazit společně přímo od vaší školy!

Pro vytvoření události kontaktuj facebook Fridays For Future Praha nebo Brno. Nebo se ozvi koordinátorkám středních škol Veronice Klementině Zemanové v Praze (+420 776 710 271) a Alici Habinové v Brně (+420 702 123 319).

JAK O STÁVCE MLUVIT S RODIČI?

Řekni svým rodičům, že máš zájem se stávky zúčastnit. Vysvětli jim, proč ti na tom záleží a případně je taky pozvi. Popros je o podepsání omluvenky a o podporu, budeš ji potřebovat. Motivuj je k prohlédnutí si klimatických cílů kandidujících politických stran v letošních volbách, aby věděli, co svým hlasem podporují.

Rodiče mohou být nervózní ze školní absence nebo z toho, že jdeš na stávku. Uklidni je, že akce je legální a nenásilná a že absenci ve škole snadno doženeš.

JAK KOMUNIKOVAT S VEDENÍM ŠKOLY A S UČITELI?

Informuj učitele hlavně včas, věcně a s respektem
Informuj své učitele předem o tom, že plánuješ jít v pátek 24. 9. stávkovat a proč. Pokud by se k tobě přidávalo větší množství studentů nebo chceš informace o stávce ve škole šířit, rozhodně zajdi za vedením školy. Může se stát, že se stávkou nebudou souhlasit, když je ale informuješ včas a vysvětlíš jim, co tě ke stávkování vede, přijmou situaci snáze a nebudou pak například zaskočeni větší absencí. Včasný a partnerský dialog s učiteli je pro klidný průběh stávky klíčový.

Pokud budete na stávku odcházet ze školy hromadně, představ vedení školy čas a plán odchodu. Uvidí, že umíš převzít iniciativu a odpovědnost a spíše stávku akceptují nebo i přijmou za svou.

Víme, že komunikace s učiteli může být někdy náročná a chce trochu odvahy. Neměj ale strach. Začni třeba hromadným informačním emailem nebo na schůzku s ředitelem doražte ve skupině. Můžeš se nám také kdykoliv ozvat a něco spolu vymyslíme.

JAK SI ZAŘÍDIT OMLUVENKU Z VÝUKY?

Informuj o absenci předem a připrav si omluvný list
Stávkování je absence jako každá jiná a abyste neměli neomluvené hodiny, potřebujete do školy donést omluvenku podepsanou od rodičů (pokud vám ještě není 18 let). Ve většině případů stačí donést stejnou omluvenku jako při jiné absenci. Může se ale stát, že účast na stávce jako omluva nebude na některých školách uznávaná. Proto je nejlepší vše včas prokomunikovat s třídním nebo s vedením školy a vymyslet způsob omlouvání přijatelný pro obě strany. Na některých školách se nám například osvědčil unifikovaný omluvný formulář, který jsme rozdali studentům, a učitelům se v nich lépe orientovalo.

KDY A KDE SEHNAT PROPAGAČNÍ MATERIÁLY?

Placky, plakáty velikosti A4 a A5 a letáčky do ruky seženeš na otevřených schůzkách a u členů hnutí Fridays For Future. Kdy a kde se jednotlivé schůzky konají najdeš na našich sociálních sítích. Materiály si také budeš moct po domluvě vyzvednout na několika místech v Praze a v Brně.

POTŘEBUJEŠ POMOCT, PODPOŘIT NEBO PORADIT?

Neboj se nám ozvat, jsme tu pro tebe! Napiš na facebookovou stránku Fridays For Future Praha/Brno nebo konkrétním členům hnutí. Nebo se přijď podívat na některou z otevřených schůzek, jejichž termíny najdeš na našich sociálních sítích.

Veronika Klementina Zemanová +420 776 710 271 (Praha)
Alice Habinová +420 702 123 319 (Brno)

NEJSI Z PRAHY ANI Z BRNA A CHCEŠ ZORGANIZOVAT STÁVKU I VE SVÉM MĚSTĚ

Podívej se na náš druhý manuál Jak zorganizovat stávku ve svém městě

Stávka za klima 24. 9. 2021
Stávka za klima 24. 9. 2021
Po celé České republice proběhla stávka za klima, které se zúčastnilo tisíce nejenom studentů a studentek. Požadují, aby klima bylo prioritou příští vlády.

Studenti a studentky vyšli opět do českých ulic. Za klima stávkovali, jak po celém světě, tak v několika městech České republiky. Požadují, aby klima bylo prioritou nadcházející vlády. Zároveň apelují na voliče a voličky, aby volili pro klima a pro mladší generace. Dorazil například písničkář Tomáš Klus, první ministr životního prostředí Bedřich Moldan nebo chartistka Anna Šabatová.

Největší stávka proběhla v Praze na Malostranském náměstí. Tam se sešlo tisíce studentů a studentek. Stávky v Brně, Ostravě, Teplicích, Slavičíně a Frýdlantu začínaly v symbolický čas za minutu dvanáct. Studentstvo tím prý chtělo poukázat na fakt, že na řešení klimatické krize nám nezbývá moc času.

„V uplynulých čtyřech letech politici a političky neučinili zásadní kroky pro ochranu klimatu a naší budoucnosti. Proto jsme jim dali klimatické vysvědčení, ve kterém většina propadla. Za mladou generaci požadujeme, aby klima bylo prioritou číslo jedna příští vlády. Musíme snížit množství vypuštěných skleníkových plynů natolik, abychom dlouhodobě předešli hrozivému oteplení planety o 1,5°C oproti teplotám před industrializací. Následující čtyři roky budou pro řešení klimatu zásadní. V příštím volebním období potřebujeme činy, ne jen prázdné sliby,“ řekla ve svém projevu na pražské stávce za klima řečnice Klára Bělíčková.

Mluvčí hnutí Fridays For Future Stela Joudal a Klára Bělíčková se také dostaly k představení požadavků celého hnutí a jak podotýkají, také celé jejich generace. „Před dvěma a půl lety jste po nás chtěli konkrétní kroky. Milí politici a političky - teď jsme vám je vytvořili, jako patnáctiletí středoškoláci a středoškolačky za podpory odborníků a odbornic z oboru. Máme tři základní cíle podpořené dalšími požadavky. Těmi jsou: Udržet globální oteplení pod 1,5 °C v porovnání s teplotami před průmyslovou revolucí; Změna cíle: Od HDP ke spokojenému životu v planetárních mezích; Tvořit klimaticky i sociálně spravedlivou společnost.“ uvedla Bělíčková.

Také představili některé z jejich požadavků: Spravedlivý konec uhlí do roku 2030; Vytvoření postu nadstranické ministryně pro klima; Ochrana klimatu musí být prioritou příští vlády.

Na podiích vystoupili například ředitelky environmentálních a lidskoprávních organizací jako jsou Greenpeace, Hnutí Duha, Doctors for Future nebo Klimatická koalice a Amnesty International a zástupci občanských organizací Benjamin Roll s Monikou Šatavovou za Milion chvilek pro demokracii. Pozvání přijali i lidé z kulturní sféry jako například písničkář Tomáš Klus nebo slammer Anatol Svahilec. Dalšími hosty byl první ministr životního prostředí Bedřich Moldan, či bývalá ombudsmanka a chartistka Anna Šabatová. “Vy a vaše děti a jejich děti jste těmi budoucími generacemi a ve svém spravedlivém úsilí se můžete opřít o Listinu základních práv a svobod” vyzvala a podpořila všechny zúčastněné chartistka Šabatová. Krátký vzkaz studentům a studentkám sepsal i historik a spisovatel Petr Pithart.

„Nyní stojíme na důležitém rozcestí. Buď se vydáme udržitelnou cestou krok za krokem směrem ke klimatické a sociální spravedlnosti, anebo vstříc klimatickému peklu a chaosu. Za čtrnáct dní voliči a voličky na onom rozcestí budou stát a budou rozhodovat o budoucnosti nás všech. Nejen, že tyto volby musí být o klimatu, tyto volby jsou o klimatu. A proto na ně apelujeme: Volte pro mladší generace, volte pro klima!“ vyzvala Stela Joudal, mluvčí Fridays for Future.


Kontakty

Praha:

Klára Bělíčková
+420 774 382 445
klara.belickova@gmail.com

Brno:

Ctibor Prokop
+420 728 747 843
ctiborprokop2@gmail.com

Ostrava:

Michaela Siudová
+420 604 770 400
michaela.siudova@hladnov.info

Chci volit
Chci volit
Jak a kdy volit?

Pro spoustu z nás to letos budou první volby v životě. Proto jsme si pro vás připravili krátký volební manuál se všemi podstatnými informacemi. Volit může každý občan ČR, který nejpozději 9. října dosáhl 18 let. Do uren budeme moct vhodit lístky v pátek 8. října od 14 do 22 a v sobotu 9. října od 8 do 14. Volební místnost je vám přiřazena na základě trvalého bydliště a můžete si ji zjistit na stránkách obce. Pokud nebudete v místě trvalého bydliště, můžete si dopředu zřídit voličský průkaz a volit v jiné volební místnosti.

U volební komise se musíte prokázat občankou nebo pasem, hlasovací lístky si přinést nemusíte, komise vám je může znovu vydat spolu s obálkou. Poté půjdete za plentu, kde vyberete jeden hlasovací lístek s vaší vyvolenou stranou a vložíte ho do obálky. Můžete taky udělit preferenční hlasy až čtyřem kandidátům/kandidátkám. Ty se udělují kroužkováním. Pokud kandidát/kandidátka získá dost preferenčních hlasů, může přeskočit výše postavené na kandidátce. Hlas je platný, pokud do obálky vložíte jen jeden lístek a následně celou obálku vhodíte do urny. Pak už zbývá jen čekat na výsledky a držet palce stranám, které chtějí řešit klimatickou krizi.

Proč volit pro klima?

Pro více než polovinu veřejnosti je řešení změny klimatu extrémně nebo vysoce naléhavé, pro další třetinu má střední naléhavost. Pro sebe osobně ji pak za extrémně či velmi důležitou považuje přibližně 40 % obyvatel, dalších 42 % za částečně důležitou.“ (České klima 2021)

Dosavadní klimatická politika Česka je však nedostatečná. Existující strategické dokumenty nejsou koncipovány v souladu s cílem dosažení klimatické neutrality do roku 2050 ani s cílem snížení emisí skleníkových plynů o 55% do roku 2030. Tedy ani s Pařížskou dohodou, ke které jsme se zavázali.

Je za minutu dvanáct a klimatická krize nepočká. Pokud nechceme, aby nám odbilo, potřebujeme vládu, která bude mít řešení klimatické krize jako prioritu. Klimatická krize se nedá odložit na další volební období. Jděte letos k volbám a ukažte politikům a političkám, že nám na klimatu a budoucnosti záleží!

Hodnocení programů a povolebních plánů
Hodnocení programů a povolebních plánů

Experti a expertky Hnutí DUHA a dalších ekologických organizací sdružených v asociaci Zelený kruh pečlivě prostudovali volební programy politických stran, hnutí a koalic (vybraných a seřazených dle volebního modelu CVVM z července 2021) a zaměřili se na to, jak chtějí řešit 14 zásadních problémů a výzev spojených se změnou klimatu a životním prostředím. Zjištění o plánech stran dále doplnili na základě odpovědí na 30 otázek, které stranám položili.

V obou případech je zajímalo, jak budou strany reagovat na vědecké poznatky o měnícím se klimatu i na jeho aktuální dopady, jak budou řešit znečištění ovzduší, snižování množství odpadů, jestli promění české zemědělství a změní péči o krajinu či posílí ochranu divoké přírody. Pročítali programy a zjišťovali, jak chtějí strany po volbách snížit naši závislost na fosilních palivech a naopak zajistit rozvoj čistých domácích obnovitelných zdrojů. Hodnotili také postoj ke kontroverzním megaprojektům a přístup k právu občanů vyjadřovat se ke stavbám v jejich okolí.

Vývoj ve všech vybraných tématech organizace sdružené v asociaci Zelený kruh dlouhodobě sledují (a prosazují v nich konkrétní řešení), a hodnocení je tak založeno na odborné expertíze vybraných členských organizací. Pro srovnání v tomto materiálu odkazujeme i na výsledky hodnocení volebních programů v roce 2013 a 2017. Výsledná hodnocení nejsou v žádném případě kompletními hodnoceními politických stran, neboť se zaměřují pouze na vybranou oblast politiky – ekologickou, potažmo energetickou či surovinovou. Hnutí DUHA ani asociace Zelený kruh tímto hodnocením nevyjadřují svoje preference pro nadcházející parlamentní volby, ale hodnotí ekologické výsledky vlády a budoucí stranické závazky, jejichž plnění budou po stranách po volbách vyžadovat.

Přečtěte si celý dokument

Celkové zhodnocení výsledků stran

Zelení a s malými nedostatky v oblasti energetické efektivity a jaderné energetiky také koalice Pirátů a STAN mají jednoznačně nejkomplexnější a nejkonkrétnější programy pro řešení změny klimatu, změnu neudržitelného zemědělství, modernizaci energetiky a zlepšení prostředí pro život. Naopak koalice Trikolóry, Svobodných a Soukromníků ( TSS) a SPD navrhují nejvíce oslabit ochranu životního prostředí, převažují negativní návrhy nad pozitivními a podstatnou část témat tyto strany vůbec neřeší.

Solidní program pro ochranu klimatu a životního prostředí mají také ČSSD a koaliceSPOLU. Jednoznačně u nich převažují pozitivní návrhy, část velmi konkrétních a pozitivních (například v oblasti zemědělství a ochrany divoké přírody), část obecnějších, několik oblastí tyto strany v programech neřeší.

Slabé jsou programy KSČM, ANO a Přísahy, byť mírně převažují pozitiva. KSČM má několik pozitivních bodů (doprava, ovzduší, voda a půda), ale výsledek zhoršuje budovatelský přístup k uhlí a jádru, Přísaha zase hodně témat nepokrývá nebo jen vágně. ANO přináší v několika tématech (ovzduší, chráněná území, obnovitelné zdroje či úspory energie) velmi ambiciózní závazky, ale žádnou z oblastí neřeší komplexně a zůstává u nejpopulárnějších (byť klíčových) opatření. Navíc si v těchto případech neprávem přivlastňuje autorství – například u Zelené úsporám (která vznikla dříve než samotné ANO) nebo u kotlíkových dotací, případně slibuje již realizované programy (například 40 miliard korun na spravedlivou transformaci uhelných krajů, které zajistila Evropská unie).

Zajímavé jsou posuny v hodnocení některých stran oproti volbám v roce 2017. Nejmarkantnější je to u ODS, která v roce 2017 byla (spolu se Svobodnými) nejhorší, avšak tento rok podepsala výrazně lepší program koalice SPOLU. V rámci této koalice se také zlepšila KDU-ČSL a naopak klimatický a ekologický program TOP 09 byl před minulými volbami (kdy jej sestavovala s Liberálně ekologickou stranou) silnější. Mírně se zhoršilo také ANO. Zezelenala také ČSSD (měla však solidní program již v roce 2017). V rámci koalice Pirátů a STAN se zlepšili hlavně STAN (kteří měli v roce 2017 velmi slabý program), ale mírně se zlepšili i Piráti, kteří však měli velmi dobrý program už v roce 2017.


Dílčí závěry dle jednotlivých témat

OVZDUŠÍ
S konkrétními návrhy na vyčištění ovzduší přichází pouze koalice Pirátů a STAN a Zelení, kteří chtějí zpřísnit kontrolu a postihy za jeho znečišťování a naopak podporovat snižování znečištění. Celkem konkrétní je také KSČM a ANO (ovšem jen v oblasti domácích kotlů). ČSSD a SPOLU mají pozitivní, ale velmi obecný přístup. Kroky ke zhoršení kvality ovzduší plánuje pouze TSS.

ODPADY
Účinná řešení pro snižování množství odpadů (zejména pro minimalizaci vzniku při výrobě a zajištění recyklace vytříděných surovin) představila koalice Pirátů a STAN a Zelení. O trochu obecnější jsou ANO, ČSSD a SPD. SPOLU uvádí jen obecnou podporu pro recyklaci a prevence vzniku odpadů. KSČM, Přísaha a TSS se odpady nezabývají.

ZDRAVÉ LESY
Piráti se STAN, SPOLU, Zelení a s menšími rezervami i ČSSD uvádějí konkrétní řešení pro ozdravení lesů, zejména přirozenou obnovu lesů v přírodě blízké skladbě a změnu hlavního zaměření státních lesů z produkce dřeva na ochranu půdy a rekreaci. V obecné rovině tyto změny podporují i KSČM a SPD. TSS alespoň podporuje posílení postavení vlastníků lesů vůči myslivcům. Přísaha zůstává v této oblasti u zcela obecných frází. Hnutí ANO deklaruje výsadbu 350 milionů stromů v lesích, jinak vůbec nic. Samotná masivní výsadba je pro obnovu lesů negativní, neboť zdravé a odolné lesy musí být založeny zejména na přirozené obnově.

CHRÁNĚNÁ ÚZEMÍ A DRUHY
Jasné kroky k rozšíření ochrany přírody na nová území deklaruje SPOLU (zejména vyhlášení dvou nových národních parků Křivoklátsko a Soutok Moravy a Dyje), ČSSD a Zelení to vidí podobně (jen v případě Soutoku navrhují formu CHKO), ale zase jsou konkrétnější v ochraně živočišných druhů a rostlin a slibují ochranu divoké přírody i mimo národní parky. ANO slibuje národní park Křivoklátsko a hned 2 CHKO (Soutok a Krušné hory), ale další opatření na ochranu přírody neuvádí. Trochu méně konkrétní jsou Piráti a STAN. Ostatní strany se chráněnými územími a druhy nezabývají nebo jen zcela obecně deklarují ochranu přírody a krajiny.

VODA V KRAJINĚ
Piráti se STAN, SPOLU a Zelení mají konkrétní propracovaná řešení pro zadržování vody v krajině, jako je revitalizace řek či mokřadů, zlepšení vsakování vody ve městech, ochrana proti znečišťování či omezení pesticidů a hnojiv. Mírně obecnější, ale stále kvalitní program v této oblasti mají ČSSD a KSČM. Program Přísahy je velmi obecný, byť s náznaky vstřícnosti k řešení problémů, SPD zmiňuje opatření spíše v oblasti čistoty vody, ale prosazuje také pro vodní režim i ochranu přírody krajiny ničivý kanál Dunaj–Odra–Labe. ANO chce stavět několik velkých přehrad, ostatní opatření jsou spíše drobná a obecná, TSS k vodě neuvádí nic.

PŮDA A ZEMĚDĚLSTVÍ
Významná shoda mezi stranami panuje v otázce změny přístupu k zemědělské krajině a půdě. SPOLU, ČSSD, Piráti se STAN, Zelení a do jisté míry i KSČM navrhují konkrétní řešení pro vracení života do krajiny, jako je povinnost minimálního podílu zelených ploch na zemědělské půdě, reforma zemědělských dotací s důrazem na ochranu přírody a krajiny, zdvojnásobení podílu ekologického zemědělství, revitalizace řek či mokřadů a tak podobně. SPD se obecně vymezuje proti evropské zemědělské politice, ale zároveň navrhuje dílčí pozitivní řešení. ANO přichází s dílčími řešeními v technické oblasti, ale zcela pomíjí potřebné změny krajinné struktury. Ještě o něco obecnější je TSS a Přísaha zůstává jen u velmi obecných zmínek o potřebě ohleduplnějšího přístupu k půdě a zadržování vody v krajině.

KONEC UHLÍ A SPRAVEDLIVÁ TRANSFORMACE
Téměř všechny strany akceptují odklon České republiky od uhlí, výjimkou je TSS navrhující dotěžení zásob uhlí a KSČM, která chce odklad termínu konce uhlí. Konkrétní termín konce uhlí však uvádějí jen Zelení (2030) a Piráti se STAN (2033). ČSSDnepřímo mluví o konci uhlí v roce 2030 (a v anketě to potvrzuje explicitně) a stejně jako Piráti se STAN a Zelení myslí na spravedlivou transformaci uhelných regionů. SPOLU zůstává na obecné úrovni, deklaruje podporu limitům těžby a nahrazování uhlí jinými zdroji a nezabývá se spravedlivou transformací. ANO naznačuje, že bude hledat cestu k rychlejšímu odklonu od uhlí, než je rok 2038, ale nic neslibuje. SPD a Přísaha počítají se zavíráním uhelných elektráren, nesdělují však detaily.

ENERGETICKÁ EFEKTIVITA A ÚSPORY
Zelení, ANO a ČSSD přicházejí s konkrétnějšími návrhy na posílení úspor energie, zejména v budovách a zejména formou posílení dotací a dalších finančních mechanismů. Obecně deklarují záměr podporovat úspory energie koalice Pirátů a STANa SPOLU. SPD, Přísaha a TSS se úsporami energie nezabývají. KSČM předkládá dílčí negativní návrh přesunu financování úspor z Ministerstva životního prostředí (kde rozdělování peněz na úspory relativně funguje) na Ministerstvo pro místní rozvoj (kde to nefunguje).

OBNOVITELNÉ ZDROJE ENERGIE
Konkrétní návrhy na rozvoj obnovitelných zdrojů (zejména využití obřího Modernizačního fondu nebo zrušení bariér pro sdílenou a komunitní energetiku) předkládají ČSSD, SPOLU, Zelení a Piráti se STAN. ČSSD navíc mluví o potřebě zcela nové energetické koncepce s důrazem na plnění dekarbonizačních cílů 2030 i uhlíkové neutrality 2050. ANO přichází s velmi ambiciózním cílem ztrojnásobení výkonu OZE do roku 2025, ale neuvádí, jaké pro to prosadí nástroje. Obecně pozitivní je v oblasti obnovitelných zdrojů také KSČM. Přísaha a TSS pouze konstatují, že mají místo v energetickém mixu. SPD odmítá systém dotací na obnovitelné zdroje.

JADERNÁ ENERGETIKA
S výjimkou Zelených ostatní strany spojuje podpora rozvoje jaderné energetiky v ČR, jen ČSSD k této otázce v programu zcela mlčí. Přísaha a koalice Pirátů a STAN zůstávají na obecné úrovni. Konkrétnější podporu výstavbě nových reaktorů projevuje SPOLU a TSS. KSČM a SPD navíc odmítají vyloučení firem z Ruska a Číny a SPD hodlá naprosto nerealisticky do roku 2038 navýšit výkon jaderné energetiky na dvojnásobek. ANO chce dál tlačit tendr na výstavbu nového reaktoru v Dukovanech a začít připravovat i výstavbu nových bloků v Temelíně.

DOPRAVA
V oblasti dopravy panuje významná neshoda mezi stranami. Zcela konkrétní opatření pro snížení zatížení měst auty či dálnic kamiony nabízejí Zelení. O něco obecnější řešení předkládají Piráti se STAN a KSČM, obě však jasně zaměřená na podporu šetrných forem dopravy a omezení zbytečného převážení zboží a lidí. U ANO, SPOLU, SPD a ČSSD dominuje v konkrétních návrzích spíše důraz na dálnice, rozšíření letiště, ale také železnice. TSS kromě podpory výstavby dálnic za každou cenu také oponuje ekologickým opatřením v dopravě – jako jsou podpora elektromobility nebo ekologické daně.

TĚŽBA SUROVIN
Otázkami těžby surovin na našem území nebo v zahraničí se strany nezabývají ani v obecné rovině. Jediné relativně konkrétní návrhy přináší koalice Pirátů a STAN.

ÚČAST OBČANŮ PŘI POVOLOVÁNÍ STAVEBNÍCH ZÁMĚRŮ
Jedině Zelení uvádějí konkrétní způsob, jak zajistit vrácení účasti občanů do rozhodování o stavebních záměrech a dalších projektech v jejich okolí. Piráti a STAN to konkrétně také slibují, ale chybí explicitní závazek, co se jak změní. V obecné rovině posílení účasti veřejnosti slibuje ještě KSČM. Ostatní strany se tímto problémem ve svých programech nezabývají.

KLIMATICKÁ POLITIKA (NÁRODNÍ, EU, MEZINÁRODNÍ)
V celkovém pojetí klimatické politiky se odráží malý důraz politických stran na Evropskou a mezinárodní agendu, takže žádná ze stran nemá vyčerpávající návrh konkrétních kroků. Žádná strana také nezmiňuje konkrétní termín dosažení klimatické neutrality ČR. Dílčí konkrétní návrhy však předkládají voličům a voličkám Zelení, Piráti se STAN a ČSSD, kteří také jasně deklarují podporu evropské klimatické politice. SPOLU celkem jasně hodnotí Evropskou zelenou dohodu jako příležitost, ale nevyjadřuje svoje postoje k dílčím otázkám (jako je zvýšení národních cílů pro emise či čistou energii a úspory). KSČM a Přísaha zůstávají na obecné úrovni, ale podporují klimatickou a ekologickou politiku. Pouze SPD a TSS vyjadřují jednoznačný odpor k Evropské zelené dohodě a navrhují odstoupit od mezinárodních klimatických závazků. Hnutí ANO se v rétorické rovině blíží SPD a TSS, když označuje klimatickou politiku za „ekologické běsnění“, na druhou stranu deklarují zájem naplnit mezinárodní dohody (například Pařížskou klimatickou dohodu).

Klimatická vysvědčení sněmovním stranám
Klimatická vysvědčení sněmovním stranám

30. 6. 2021, v den vysvědčení, jsme se i my rozhodli předat toto hodnocení politickým stranám za jejich dosavadní činnost v oblasti klimatu. Happening se uskutečnil na Malostranském náměstí, na němž jsme rozestavěli lavice, tabuli a v této "třídě" sehráli scénku předávání. Hodnotili jsme hlasování týkající se klimatu a životního prostředí, žádná ze sněmovních stran však nedopadla podle našich představ. Nejlepší známkou byla 3, mnoho stran dokonce propadlo. Klimatická vysvědčení jsme poté předsedům a předsedkyni zaslali na jejich emailové adresy a do poslanecké sněmovny osobně donesli, i s dopisem, co se nám nelíbilo, a musí se v příštím volebním období zlepšit. Doufáme, že se jednotlivé partaje zdokonalí, a příště budeme moci udělit jedničky.

Záznam i detailní hodnocení najdete na našich sociálních sítích a na webu Fridays for Future.

Klimatická vysvědčení
Klimatická vysvědčení
ANO
ANO
arrowWhite

Poslanci a poslankyně za ANO 2011 hlasovali ve většině případů proti zájmům České republiky ve věci ochrany klimatu. Poslanci a poslankyně hnutí ANO například hlasovali proti dřívějšímu konci skládek v roce 2024, které odpovídají za 4 % českých emisí. Místo toho se premiér Babiš veřejně chlubí rokem 2030 jako obrovským úspěchem jakožto “brzkým” koncem skládkování. Byli i proti omezení výjimek z emisních limitů pro velké uhelné elektrárny, pozitivnímu návrhu z pera poslankyně Dany Balcarové (Piráti). Takto mohou energetické společnosti vypouštět další roky škodlivé emise nad stanovený rámec. Poslanci a poslankyně ANO naopak podpořili stavební zákon, který může výrazně zhoršit schopnost adaptace na změnu klimatu a přispěje k betonování naší krajiny. Podpořili i některé návrhy vedoucí k horší adaptaci České republiky na klimatickou změnu, například plošné kácení stromů podél železnic pocházející z pera poslance Milana Ferance (ANO). Jejich rozhodnutí tak zapříčinilo kácení i zdravých stromů. Žádné hlasování v tomto volebním období navíc nevedlo k výraznému snížení emisí skleníkových plynů, které má v České republice na svědomí hlavně energetika a doprava. Hnutí ANO neřešilo klimatickou krizi s dostatečnou urgencí a jeho poslanci a poslankyně nepředkládali potřebná řešení.

ČSSD
ČSSD
arrowWhite

V tomto volebním období poslanci a poslankyně za ČSSD hlasovali ve většině případů proti zájmům České republiky ve věci ochrany klimatu. Poslanci a poslankyně ČSSD například hlasovali proti dřívějšímu konci skládek, které zodpovídají za 4 % českých emisí. Byli i proti omezení výjimek z emisních limitů pro velké uhelné elektrárny. Poslanci a poslankyně naopak podpořili stavební zákon, který může výrazně zhoršit schopnost adaptace na změnu klimatu a přispěje k betonování naší krajiny. Poslanci a poslankyně dále podpořili některé návrhy vedoucí k horší adaptaci České republiky na klimatickou změnu, například plošné kácení podél železnic.

Žádné hlasování v tomto volebním období navíc nevedlo k výraznému snížení emisí skleníkových plynů, které v České republice pochází hlavně z energetiky a dopravy.

Poslanci a poslankyně jejich strany mohli tento smutný výsledek ovlivnit. Klimatickou činnost ČSSD tak hodnotíme za 5.

KDU-ČSL
KDU-ČSL
arrowWhite

Poslancům a poslankyni KDU-ČSL ochrana životního prostředí jako takového rozhodně není lhostejná. V posledních letech podpořili mnohé zákony s pozitivním řešením této problematiky a zamítli některé z ekologicky škodlivých. Chválit je však nemůžeme. Prosadili například zákon umožňující plošné kácení stromů podél železničních tratí z pera poslance Milana Ferance (ANO). Jejich rozhodnutí tak zapříčilo kácení i zdravých stromů.Nepřispěli také nijak významně k potřebným změnám v řešení klimatické krize, která všem lidem výrazně zhorší kvalitu života a zásadním způsobem negativně ovlivní stav naší přírody a krajiny. Klimatickou krizi neřešili poslanci a poslankyně KDU-ČSL s dostatečnou urgencí.

Žádné hlasování v tomto volebním období nevedlo k výraznému snížení emisí skleníkových plynů, které v České republice pochází hlavně z energetiky a dopravy. I poslanci a poslankyně této strany mohli tento smutný výsledek zvrátit.

Na vysvědčení za klimatickou činnost proto KDU-ČSL dostala 3.

KSČM
KSČM
arrowWhite

V tomto volebním období poslanci a poslankyně KSČM hlasovali ve všech vybraných případech, kromě dvou, proti zájmům České republiky ve věci ochrany klimatu. Poslankyně a poslanci KSČM nepodpořili pozitivní návrh poslankyně Dany Balcarové (Piráti) limitující délku výjimek z emisních limitů pro uhelné elektrárny. Takto mohou energetické společnosti vypouštět další roky škodlivé emise nad stanovený rámec.Hlasovali také proti povinnému zálohování PET lahví. Zároveň však odmítli stavební zákon, který výrazně zhoršuje adaptaci na změnu klimatu a omezuje ochranu přírody a životního prostředí.,Nepodpořili ani konec doby skládkové do roku 2024. Jejich strana také hlasovala pro přijetí novely horního zákona, která by znemožnila jakékoli zvýšení poplatků z těžby.

Žádné jejich hlasování v tomto volebním období navíc nevedlo k výraznému snížení emisí skleníkových plynů, které v České republice pochází hlavně z energetiky a dopravy. I poslanci a poslankyně této strany mohli tento smutný výsledek zvrátit.

Na vysvědčení za klimatickou činnost tak KSČM dostala za 5.

ODS
ODS
arrowWhite

V tomto volebním období poslanci a poslankyně ODS hlasovali ve všech vybraných případech, kromě jednoho proti zájmům České republiky ve věci ochrany klimatu. Byli proti omezení výjimek z emisních limitů pro velké uhelné elektrárny, pozitivnímu návrhu z pera poslankyně Dany Balcarové (Piráti). Takto mohou energetické společnosti vypouštět další roky škodlivé emise nad stanovený rámec. ODS například také hlasovala proti dřívějšímu konci skládek, které zodpovídají za 4 % českých emisí. Poslanci a poslankyně ODS dále podpořili návrhy vedoucí k horší adaptaci České republiky na klimatickou krizi, například plošné kácení podél železnic z pera poslance Milana Ferance (ANO). Jejich rozhodnutí tak zapříčinilo kácení i zdravých stromů. Poslanci ODS se dále ve spolupráci s KSČM pokoušeli o prosazení pozměňovacího návrhu poslance ANO, který by umožňoval plošné kácení stromů bez úředního povolení ve městech všude, kde poblíž vede kanalizace či vodovod. Již dnes jsou v řadě měst v létě nesnesitelná vedra a tento návrh mohl zásadním způsobem tuto situaci zhoršit.

Přestože poslanci a poslankyně zamítli pro ochranu přírody nepříznivý stavební zákon, žádné jejich hlasování v tomto volebním období nevedlo k výraznému snížení emisí skleníkových plynů. Naopak, jejich rozhodnutí výrazně přispěla ke zhoršení současného stavu ochrany přírody a klimatu. I poslanci a poslankyně ODS mohli předkládat řešení klimatické krize. Bohužel, po značnou část volebního období jsme od významných zástupců ODS mohli sledovat zpochybňování, popírání, nebo zastírání toho, že probíhá, potažmo že ji způsobuje člověk. K tomu docházelo a dochází v momentě, kdy na existenci člověkem způsobených změn klimatu panuje široká vědecká shoda.. Zcela nepochopitelně a neobhajitelně tak nejspíš vyvodili závěr, že je lepší “nic nedělat”.

Ačkoliv není, a to i přes velkou pravděpodobnost stoprocentně jisté, že katastrofické scénáře do písmene nastanou, není to důvodem odkládat opatření, která jim mají zabránit. O to spíše, že projevy klimatické krize sledujeme již dnes. Je nutné, aby byly i kroky ODS pro ochranu klimatu důraznější a směřovaly k rychlému snižování emisí skleníkových plynů a spravedlivé dekarbonizaci.

Celkově tedy ODS v našem klimatickém vysvědčení dostala za 5, a to s vůbec nejnižším počtem bodů, společně s SPD.

PIRÁTI
PIRÁTI
arrowWhite

Piráti, ve srovnání s dalšími sněmovními stranami, vidí změnu klimatu a ochranu životního prostředí jako podstatné téma a svůj postoj dávali najevo i při hlasování v Poslanecké sněmovně. V našem hodnocení za toto volební období dopadli nejlépe. Jejich poslanci a poslankyně většinově podpořili mnohé zákony s pozitivním řešením této problematiky a zamítli ty ekologicky škodlivé. Přesto ale jimi odsouhlasené zákony nebyly dostatečné pro úspěšné zvládnutí klimatické krize Českou republikou. Piráti měli za toto volební období k pozitivní ochraně klimatu ze sněmovních stran nejblíže. Příkladem je novela zákona o ochraně ovzduší stanovující limit pro délku výjimek z emisních limitů pro uhelné elektrárny z pera poslankyně Dany Balcarové (Piráti), který mohl být, pokud by byl schválen, pozitivním posunem vpřed, i přesto, že byl kompromisní. Sám o sobě by byl ale pro řešení klimatické krize nedostatečný, a navíc ani nebyl Sněmovnou schválen. Přesto bychom snahu zmiňované poslankyně chtěli ocenit.

Žádné hlasování v tomto volebním období ale nevedlo k výraznému snížení emisí skleníkových plynů, které v České republice pochází převážně z energetiky a dopravy. I poslanci a poslankyně Pirátské strany mohli tento smutný výsledek zvrátit a aktivněji se o ochranu klimatu zasazovat. Je nutné, aby byly i kroky Pirátů pro ochranu klimatu důraznější a směřovaly k rychlému snižování emisí skleníkových plynů a spravedlivé dekarbonizaci.

Na vysvědčení za klimatickou činnost tak Piráti dostali za 3. Zatím nebyl přístup Pirátské strany dostatečný pro lepší hodnocení.

SPD
SPD
arrowWhite

V tomto volebním období poslanci a poslankyně SPD hlasovali ve všech vybraných případech, kromě jednoho, proti zájmům České republiky ve věci ochrany klimatu. Byli například proti omezení výjimek z emisních limitů pro velké uhelné elektrárny, pozitivnímu návrhu z pera poslankyně Dany Balcarové (Piráti). Takto mohou energetické společnosti vypouštět další roky škodlivé emise nad stanovený rámec. SPD také hlasovala proti dřívějšímu konci skládek, které zodpovídají za 4 % českých emisí. Poslanci a poslankyně SPD dále podpořili některé návrhy vedoucí k horší adaptaci České republiky na klimatickou změnu, například plošné kácení stromů podél železnic z pera poslance Milana Ferance (ANO. Jejich rozhodnutí tak zapříčinilo kácení i zdravých stromů. Poslanci a poslankyně dále podpořili stavební zákon, který může výrazně zhoršit schopnost adaptace na změnu klimatu a přispět k betonování naší krajiny.

Žádné hlasování v tomto volebním období navíc nevedlo k výraznému snížení emisí skleníkových plynů. I poslanci a poslankyně SPD mohli tento smutný výsledek zvrátit.

Celkově tedy SPD v našem klimatickém vysvědčení dostala za 5.

STAN
STAN
arrowWhite

Většina poslanců a poslankyň STANu téma klimatické krize v minulých letech soudě i podle jejich hlasování nepovažovala za příliš důležité. Zůstává otázkou jak moc je pro STAN ochrana přírody skrz minulou zkušenost skutečně prioritní. V minulých letech se význam ministerstva životního prostředí stále zvyšoval a zvyšuje, v zahraničí vznikaly pozice ministryň a ministrů pro klima a STAN v průběhu volebního období navrhoval sjednocení ministerstev životního prostředí a zemědělství. Při hlasováních o zákonech týkajících se ochrany přírody a klimatu se pak ve většině případů připojili k převažujícímu pohledu ve Sněmovně, což jen málokdy vedlo k pozitivním změnám. Mimo jiné zablokovali dřívější konec skládek, které vyprodukují 4 % českých emisí. Proto tu skládky budou ještě do konce této dekády. Také podpořili zákon umožňující plošné kácení stromů podél železnic z pera poslance Milana Ferance (ANO). Jejich rozhodnutí tak zapříčinilo kácení i zdravých stromů. Na druhou stranu se však, ačkoliv neúspěšně, postavili proti zrušení pozitivní novely mysliveckého zákona.. Starostové a nezávislí také hlasovali pro omezení výjimek z emisních limitů pro velké uhelné elektrárny. Tento návrh z pera poslankyně Dany Balcarové (Piráti) měl energetickým společnostem zabránit vypouštět další roky škodlivé emise nad stanovený rámec. Ačkoliv k tomu nedošlo, vážíme si snahy o jeho prosazení, protože šlo o posun správným směrem.

Žádné hlasování v tomto volebním období ale nevedlo k výraznému snížení emisí skleníkových plynů, které v České republice pochází převážně z energetiky a dopravy. I poslanci a poslankyně STANu mohli tento smutný výsledek zvrátit a aktivněji se o ochranu klimatu zasazovat. Je nutné, aby byly i kroky STANu pro ochranu klimatu důraznější a směřovaly k rychlému snižování emisí skleníkových plynů a spravedlivé dekarbonizaci.

Celkově tak Starostové a nezávislí na vysvědčení za klimatickou činnost dostali za 4.

TOP 09
TOP 09
arrowWhite

I přesto, že TOP 09 v minulých letech činnost Fridays for future podpořila, nevidíme z jejich strany dostatečnou snahu námi požadovaná řešení prosazovat. Skrz minulou činnost strany ve Sněmovně tak zůstává otázkou, do jaké míry to TOP 09 s ochranou klimatu myslí vážně. Poslanci a poslankyně TOP-09 hlasovali pro Pavlem Pustějovským (ANO) navrženou změnu zákona o hospodaření energií. Původní návrh stanovoval povinnost plnit minimální standard energetické účinnosti při každé změně stavby či prodloužení životnosti výrobny elektřiny nebo tepla, která se týkala kotle. Po schválení nového návrhu je povinnost plnit tento standard pouze při úplné nebo částečné výměně zařízení nebo provozních systémů, které mají dopad na instalovaný výkon. Ten se samozřejmě u řady úprav nemění. Poslanci a poslankyně TOP 09 tak umožnili další fungování například uhelné elektrárny Chvaletice, která patří k těm nejšpinavějším. Stejně tak jejich poslanci a poslankyně hlasovali pro plošné kácení podél železnic z pera poslance Milana Ferance (ANO). Jejich rozhodnutí tak zapříčinilo kácení i zdravých stromů. Jasně se nevyhradili ani proti státní podpoře pro výstavbu nového bloku Dukovan. Na druhou stranu, poslankyně a poslanci TOP 09 podpořili omezení výjimek z emisních limitů pro velké uhelné elektrárny. Tento návrh z pera poslankyně Dany Balcarové (Piráti) měl energetickým společnostem zabránit vypouštět další roky škodlivé emise nad stanovený rámec. Ačkoliv k tomu nedošlo, vážíme si snahy o jeho prosazení, protože šlo o posun správným směrem.

Žádné jejich hlasování v tomto volebním období ale nevedlo k výraznému snížení emisí skleníkových plynů, které v České republice pochází hlavně z energetiky a dopravy. Řadu potřebných řešení nikdo nepředložil. I poslanci a poslankyně TOP 09 mohli tento smutný výsledek zvrátit a aktivněji se o ochranu klimatu zasazovat. Je nutné, aby byly i kroky TOP 09 pro ochranu klimatu důraznější a směřovaly k rychlému snižování emisí skleníkových plynů a spravedlivé dekarbonizaci.

Na vysvědčení za klimatickou činnost tak TOP 09 dostala za 4.

Chci pomoci
Chci pomoci

Jelikož jsme studentské hnutí a většina z nás jsme na středních školách, jsme rádi za každou pomoc od kohokoliv. Spusta členů a členek FFF věnuje hnutí hodně času a někdy je to těžké skloubit se školou a ostatními aktivitami, které máme. Proto každý kdo pomůže například s přípravou akcí, je pro nás důležitý. Zároveň s tím, že pořádáme různé akce a chceme naše hnutí posouvat a dále šířit to, aby se klimatická krize více řešila, neobejdeme se ani bez finančních prostředků.

Jak tedy můžu pomoci?

Právě začínají otevřené schůzky pro dobrovolníky. Tyto akce jsou pro každého, kdo chce pomoci, ať jednorázově, nebo i dlouhodobě, ale nechce být členem/kou. Na schůzce se vysvětlí, s čím je právě potřeba pomoci a dozvíte se něco více o akci či kampani, která právě probíhá.

Pomoci nám můžete i finančním darem v jakékoliv výši. Moc si vážíme každého dárce, protože finanční podpora nám moc pomůže.

Odběr novinek
Odběr novinek
Chci přispět
Chci přispět
Finanční podpora zásadně pomáhá chodu naší organizace. Přispět můžete finančním darem v jakékoliv výši.
Moc si vážíme každého dárce!
Co chceme
Co chceme

Nacházíme se v klimatické krizi, ke které zásadním dílem přispívá Česká republika. Klimatické krize si můžeme všímat všude kolem sebe. Odborníci (mj. ti z Mezivládního panelu pro klima při OSN) varují před oteplením o více než 1,5 °C, po kterém budou změny klimatu nevratné a téměř nezastavitelné. Příčinou změn klimatu je zvyšující se koncentrace skleníkových plynů (jako je např. CO2) v atmosféře. Toto zvýšení způsobuje člověk svou činnosti. Člověkem vypouštěné skleníkové plyny většinově pochází z těžby a spalování fosilních paliv (jako je zemní plyn, ropa a uhlí) a také způsobem jakým využíváme půdu (kácení lesů apod.). Abychom zastavili klimatickou krizi, musíme neprodleně začít snižovat emise skleníkových plynů.

Příští volební období bude pro boj s klimatickou krizí klíčové. Česká společnost si plně uvědomuje závažnosti klimatické krize, máme podporu ze zahraničí a k prvním nutným již pomalinku přistupujeme (například konec těžby a spalování uhlí).

Nyní je nutné získat do čela státu politiky a političky, kteří budou řešení klimatické krize vnímat jako jednu z priorit a co nejrychleji prosadí konkrétní, spravedlivé a účinné kroky na ochranu klimatu.

Naše požadavky
Naše požadavky

Čas na vyřešení klimatické krize se krátí. V České republice zažíváme zatím jen mírné dopady změn klimatu, které jsme schopni v rámci možností řešit. V jiných částech světa jsou však dopady klimatické krize natolik vážné, že ohrožují existenci celých společenstev a ekosystémů.

Podle poslední zprávy Mezivládního panelu pro klima při OSN už nemáme šanci udržet oteplení pod 1,5 °C. Pokud však začneme jednat neprodleně, máme možnost i po mírném překročení této hranice srazit teplotu zpátky do stabilní a bezpečné zóny. To, co zažíváme nyní, se podle vědeckých zpráv bude jenom zhoršovat. Přestože nemáme možnost odvrátit všechny dopady změn klimatu, věříme, že stále máme možnost odvrátit ty nejextrémnější, a na zbylé se v co největší míře připravit.

Česká i světová společnost se nachází na zásadním rozcestí. Buď environmentální a klimatickou krizi budeme ignorovat, nebo ji začneme aktivně řešit. Máme-li tuto krizi zastavit, je potřeba proměnit společenské cíle, stejně jako cíle veřejné politiky. Cíle a výzvy klimatické politiky ve 21. století jsme si dovolili formulovat následovně:

Cíle
 1. UDRŽET DLOUHODOBĚ OTEPLENÍ POD 1,5 C

  Vláda musí podnikat kroky k udržení dlouhodobého oteplení pod 1,5°C v porovnání s teplotami před průmyslovou revolucí. Pro dosažení cíle se musíme řídit principem uhlíkového rozpočtu. Můžeme vypustit jen takové množství tun emisí skleníkových plynů, které nepovede k překročení hranice 1,5 C. To znamená snížit emise na nulu dostatečně rychle, aby nedošlo ke zvýšení globální teploty nad hranici 1,5 C oproti době před průmyslovou revolucí.

 2. ZMĚŇME CÍL: OD HDP KE SPOKOJENÉMU ŽIVOTU V PLANETÁRNÍCH MEZÍCH

  Máme li včas zastavit klimatickou krizi, je na čase změnit cíl veřejné politiky. Tím dosud byl hrubý domácí produkt a hlavně pak jeho růst. HDP vypovídá o celkové tržní produkci v naší zemi, avšak nevypovídá o stavu přírody a klimatu ani o tom, jestli lidé v daném státu žijí spokojený a plnohodnotný život. Víme, že je možné žít kvalitní život, aniž bychom narušovali přírodu a klima.

 3. TVOŘME KLIMATICKY I SOCIÁLNĚ SPRAVEDLIVOU SPOLEČNOST

  Klimatická krize představuje jednu z největších nespravedlností dnešní doby. Zatímco zisky z devastace klimatu jsou privatizovány několika jedinci, ničivé dopady klimatické krize nesou všichni a nejvíce pak ti, kteří se na devastaci klimatu podílejí nejméně. Veškeré naše kroky musí vést k nápravě těchto nespravedlností. Odmítáme jednání, které by tuto nespravedlnost a další nerovnosti prohlubovalo. Požadujeme, aby opatření spojená s ochranou klimatu byla spravedlivá.

První nutné kroky
 1. NADSTRANICKÁ MINISTRYNĚ PRO KLIMA

  Ochrana klimatu není jen otázkou životního prostředí. Je stejně tak otázkou vládních financí, průmyslu a obchodu, dopravy a téměř každého ministerstva. Klimatickou krizi musíme řešit meziresortně. Požadujeme, aby součástí příští vlády byla ministryně bez portfeje pro klima, která bude mít v gesci meziresortní koordinaci v řešení klimatické krize. Ministryně musí mít ke své činností dostatečně velký rozpočet a tým spolupracovníků a spolupracovnic. Musí to být taktéž osoba nadstranická a nezávislá.

 2. OCHRANA KLIMATU MUSÍ BÝT PRIORITOU PŘÍŠTÍ VLÁDY

  Na řešení klimatické krize máme málo času. Vláda, která vzejde z podzimních voleb bude v boji se změnami klimatu sehrávat klíčovou roli. Požadujeme, aby vláda přijala za klimatickou krizi zodpovědnost a deklarovala její řešení jako prioritu ve svém programovém prohlášení i koaliční smlouvě.

 3. SNIŽME SPOTŘEBU

  Růst spotřeby neznamená vždy zvýšení životní úrovně či blahobytu. Negativní dopady s ním spojené mohou často převyšovat nad pozitivy. Ne všechno, co vyrábíme a spotřebováváme, je nezbytně potřebné a efektivní. Úsporné technologie přináší možnost snižovat materiální i energetickou spotřebu. Příkladem je maximální využití potenciálu úspor, zateplování budov, nebo povinnost pro firmy, aby byl každý výrobek snadno opravitelný.

 4. Z VEŘEJNÝCH FINANCÍ PODPOROVAT KOMUNITNÍ, DRUŽSTEVNÍ A OBECNÍ OBNOVITELNOU ENERGETIKU

  Z přechodu na decentralizované obnovitelné zdroje mohou mít prospěch nejen velké energetické firmy, ale i domácnosti, obce a místní lidé ve městech i na venkově. Lidé by měli mít možnost zdroje kontrolovat a profitovat z nich v místě svého bydliště prostřednictvím komunitních, obecních a družstevních projektů.

 5. SKONČEME S UHLÍM NEJPOZDĚJI V ROCE 2030

  Energetika je v ČR největším emisním zdrojem, tvoří téměř 40 % emisí skleníkových plynů a je v ní největší potenciál ke snižování emisí. Dosavadní vláda selhala v přípravě včasného plánu konce těžby a spalování uhlí. Nová vláda toto musí napravit.

 6. KONEC UHLÍ MUSÍ ZAČÍT TEĎ

  Máme-li skončit s těžbou a spalováním uhlí do roku 2030 a má li být konec uhlí spravedlivý, musí začít nyní. NEJŠPINAVĚJŠÍ UHELNÉ ELEKTRÁRNY JAKO JSOU POČERADY, CHVALETICE A DĚTMAROVICE MUSÍME ZAVŘÍT CO NEJDŘÍVE.

 7. KONEC UHLÍ MUSÍ BÝT SPRAVEDLIVÝ

  Stát nesmí hodit zaměstnance a zaměstnankyně končícího fosilního průmyslu přes palubu. STÁT MUSÍ ZAJISTIT SPRAVEDLIVOU TRANSFORMACI UHELNÝCH REGIONŮ. Vláda musí využít všech dostupných nástrojů k zajištění spravedlnosti pro lidi pracující ve fosilním průmyslu. Součástí toho jsou např. rekvalifikace, předčasné důchody či zajištění adekvátně placené a důstojné práce.

 8. VLÁDA NESMÍ UMOŽNIT DLOUHODOBÝ PŘECHOD ENERGETICKÝCH FIREM Z UHLÍ NA FOSILNÍ PLYN. JE NEZBYTNÉ STANOVIT ROK KONCE VÝROBY ENERGIE Z FOSILNÍHO PLYNU

  Zemní plyn je palivo s vysokou emisní stopou. Bez zemního plynu je přechod na obnovitelné zdroje a konec uhlí takřka nemožný. Musíme však dbát na to, aby byl tento zdroj rozšiřován jen do nezbytně nutných mezí a nebyl brán jako definitivní řešení. Je nutné, aby vláda stanovila rok konce výroby a spotřeby energie ze zemního plynu a připravila plán odklonu od tohoto fosilního paliva

 9. ROZVÍJEJME EKOLOGICKOU A EFEKTIVNÍ DOPRAVU

  Téměř 16 % emisí skleníkových plynů pochází z dopravy. Česká republika musí usilovat o její dekarbonizaci. Vláda musí podporovat rozvoj a integraci veřejné a hromadné dopravy a ekologickou transformaci automobilového sektoru.

 10. ZDRAVÁ A ODOLNÁ KRAJINA

  Podporujeme diverzifikaci krajiny za účelem zadržování vody a podpory biodiverzity. Česká krajina musí být na klimatickou krizi připravena tak, aby odolala suchu i přívalovým dešťům a dokázala v sobě dlouhodobě zadržovat vodu.

 11. PODPORA DROBNÝCH, STŘEDNÍCH A EKOLOGICKÝCH ZEMĚDĚLCŮ, NE AGROBARONŮ

  Zdravá krajina je jedním z předpokladů zmírnění i adaptace na klimatickou změnu. Nová vláda musí více podporovat malá hospodářství a ekologické zemědělství, nikoliv agrobarony , kteří ničí českou krajinu i klima. Státni instituce by měly jít příkladem a motivovat ostatní ke klimaticky šetrnému chování Chceme ve školních jídelnách, nemocnicích a úřadech lokální potraviny z ekologického zemědělství.

 12. CIRKULÁRNÍ ODPADOVÉ HOSPODÁŘSTVÍ

  Požadujeme přechod z lineární na cirkulární ekonomiku a redukci množství odpadu. V rámci přechodu na cirkulární ekonomiku chceme recyklovatelné a opravitelné výrobky. Třídění, recyklace a upcyklace musí být ekonomicky výhodnější než spalování nebo skládkování komunálního odpadu.

 13. SPRAVEDLIVÉ FINANCOVÁNÍ SOCIÁLNĚ EKOLOGICKÉ TRANSFORMACE, ZAVEDENÍ UHLÍKOVÉ DANĚ

  Na řešení klimatické krize nesmí doplácet domácnosti a lidé s nízkými příjmy. Také je nepřípustné, aby byla z veřejných financí podporována činnost, která má ničivé dopady na klima i zdraví lidí. Požadujeme sociálně spravedlivé systémové změny, které umožní státu, městům, firmám i jednotlivcům snižovat vlastní uhlíkovou stopu. Cestu ke klimatické neutralitě by měli pomáhat financovat především ti, kteří na vypouštění emisí v posledních desetiletích nejvíce vydělávali. Jsme pro postupné a veřejnosti předem objasněné zavedení široké uhlíkové daně pro firmy a právnické osoby. Zavádění daně musí doprovázet snížení daňové zátěže občanů, např. nižší daň z příjmu či snížení sociálních daní.

 14. UHLÍKOVÉ CLO NA EVROPSKÉ ÚROVNI

  Emise se nesmí vyvážet do zahraničí. Ve chvíli kdy uvalíme finanční regulace na domácí produkci, je potřeba stejným způsobem zatížit i dovážené zboží. Jinak nebudou mít česká a evropská opatření žádný význam, neboť se emise zkrátka vypustí za našimi hranicemi. Uhlíkové clo může napravit nerovnost mezi domácí a zahraniční legislativou a zabránit přesunu neekologické produkce do zahraničí. Uhlíkové clo se bude v následujících letech řešit na evropské úrovni v balíčku Fit for 55. Česká republika by se o jeho zavedení měla zasadit v rámci svého předsednictví v roce 2022.

 15. ZVÝŠENÍ PŘÍSPĚVKŮ DO KLIMATICKÝCH FONDŮ PRO ZEMĚ, KTERÉ BYLY HISTORICKY VYKOŘISŤOVÁNY, A NEJVÍCE POCIŤUJÍ DOPADY KLIMATICKÉ KRIZE.

  Je důležité, aby Česká republika podpořila země, v nichž jsou dopady klimatické krize výrazně větší, než u nás, a které byly v historii okradeny o své zdroje. Česká republika patří k nejbohatším státům světa a je to naší morální povinností.


  Po tomto musí ihned následovat další kroky.

Stáhnout naše požadavky v pdf
Média
Média

Jste novinářka nebo novinář a chtěli byste dostávat pozvánky na akce nebo tiskové zprávy? Prosím zanechte nám svůj kontakt na media@fridaysforfuture.cz.

Pokud byste chtěli nahrát rozhovor, reakci hnutí, video nebo máte jakýkoli dotaz, můžete nám napsat na media@fridaysforfuture.cz nebo se spojit s našimi mluvčími.

Kontakt

Klára Bělíčková
+420 774 382 445
klara.belickova@gmail.com

Stela Joudal
+420 604 313 851
stelajou@gmail.com

facebook
twitter
instagram
GDPR
GDPR
Petice
 1. Udělujete tímto souhlas subjektu: Fridays for future, z.s., Újezd 597/7, Malá Strana (Praha 5), 150 00 Praha, IČO: 08149496 (dále jen „Správce“), aby ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů) (dále jen „Nařízení“ nebo „GDPR“), zpracovával/a následující osobní údaje:
  • emailovou adresu
  • jméno a příjmení
  • telefonní číslo
  • město
 2. Výše uvedené osobní údaje budou zpracovány za účelem:
  • vedení seznamu signatářů a signatářek petice FCK 2038
  • informování o stavu a průběhu petice a dalších aktivitách spolku
 3. Souhlas udělujete na dobu neurčitou, a to za účelem:
  • vedení seznamu signatářů a signatářek petice FCK 2038
  • informování o stavu a průběhu petice a dalších aktivitách spolku
 4. Pokud při podepisování petice označíte, že chcete svůj podpis pod peticí zveřejnit, budou zveřejněny následující údaje:
  • Jméno a příjmení
  • Město
  • Povolání
 5. Pokud při podepisování petice označíte, že chcete svůj podpis zveřejnit, mohou být vaše údaje poskytnuty třetím stranám tak, aby byl naplněn účel petice podle zákona. Zejména se tím myslí adresáti petice uvedení v jejím úvodu. Poskytnuty mohou být následující údaje:
  • Jméno a příjmení
  • Město
  • Povolání
 6. Podpis pod peticí můžete na svou žádost kdykoliv odvolat a to zasláním žádosti o smazání podpisu na e-mailovou adresu news@fridaysforfuture.cz
 7. Ke zpracování těchto osobních údajů Správce využívá tyto Zpracovatele:
  • Poskytovatel emailingové služby Ecomail, provozované společností ECOMAIL.CZ, s.r.o., Na Mlejnku 764/18, Braník, 147 00 Praha 4, IČ: 02762943
  • Pro monitoring návštěvnosti webu používáme službu Google Analytics, která sbírá anonymní data o uživatelích webu a jejich chování. Detailní podmínky používání služby Google Analytics najdete na adrese: http://www.google.cz/analytics/terms/cz.html
  • Případně další poskytovatelé zpracovatelských softwarů, služeb a aplikací, které však v současné době společnost nevyužívá
 8. Osobní údaje nebudou předány mimo území EU.
  • Souhlas se zpracováním lze vzít kdykoliv zpět, a to zasláním emailu správci. Dále lze vzít souhlas zpět kliknutím na příslušný odkaz v zaslaném e-mailu. V takovém případě se odhlásíte z odběru.
 9. Vezměte, prosíme, na vědomí, že podle Nařízení máte právo:
  • právo na přístup ke svým osobním údajům dle čl. 15 GDPR,
  • právo opravu osobních údajů dle čl. 16 GDPR, popřípadě omezení zpracování dle čl. 18 GDPR.
  • právo na výmaz osobních údajů dle čl. 17 GDPR.
  • právo vznést námitku proti zpracování dle čl. 21 GDPR a
  • právo na přenositelnost údajů dle čl. 20 GDPR.
 10. Kontaktní údaje správce jsou:
  • email: news@fridaysforfuture.cz


Memorandum

Podmínky ochrany osobních údajů v hnutí Fridays For Future, z. s.

 • Část 1 – Obecné informace a poučení o vašich právech

  Informace o organizaci (správce osobních údajů):

  Fridays for future, z.s.,
  Újezd 597/7
  Malá Strana (Praha 5), 150 00 Praha,
  IČO: 08149496

  (dále jen “správce” nebo “organizace” nebo “FFF”).

  Naše organizace dodržuje zákonné povinnosti ochrany osobních údajů, zejména podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016, obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Máme nastavena vhodná technická a organizační opatření, abychom osobní data dostatečně chránili. Naším cílem je v maximální míře zachovat vaše soukromí, proto vždy řádně posuzujeme, zda je určité zpracování údajů nezbytné a zda nepřiměřeně nezasahuje do vašich práv a svobod. Vše potřebné, týkající se nejen předávání třetím osobám, ale také dalších náležitostí ochrany osobních údajů v hnutí Fridays For Future shrnuje tento dokument.

  Předávání osobních údajů

  K osobním údajům, které zpracováváme, nemá přístup žádná neoprávněná osoba a nepředáváme je dalším subjektům, aniž bychom vás o tom informovali. Obecné informace o předávání jsou popsány níže, konkrétní informace u jednotlivých kategorií subjektů, jimž osobní údaje můžeme předávat, najdete v další kapitole. Před předáním vašich osobních údajů vždy pečlivě vyhodnocujeme veškeré okolnosti tak, aby jejich ochrana dosahovala náležité úrovně.

  Petice

  Údaje, které jste uvedli v naší petici, mohou být poskytovány třetím osobám tak, aby byl naplněn účel petice podle zákona.

  Přímá komunikace

  Zpracováváme osobní údaje pro účel informování o naší aktivitě, možnostech zapojení a dalších věcech. Shromažďujeme informace tak, abychom vás mohli informovat o oblastech vašeho zájmu a abychom vás v ojedinělých případech mohli informovat co nejrychleji.

  Právo na informace

  Vaším právem je požádat naši organizaci o informaci, jaké osobní údaje, v jakém rozsahu a pro jaký účel je zpracováváme a zda existují další příjemci nebo kategorie příjemců těchto osobních údajů. Tyto informace vám poskytneme zdarma ve lhůtě do 30 dnů, v mimořádných situacích pak nejpozději do 90 dnů, o čemž bychom vás však informovali.

  Pokud budete požadovat sdělení informací, které o vás evidujeme, budeme nejprve potřebovat ověřit, že jste skutečně osoba, které tyto informace náleží. V žádosti tedy uveďte dostatečnou identifikaci vaší osoby, z níž bude jasné, kdo o poskytnutí informací žádá.

  Naším právem pak je, že můžeme zamítnout požadavky na informace, které jsou bezdůvodné či se nepřiměřeně opakují, případně jejich získání vyžaduje nepřiměřené úsilí nebo jsou obtížně získatelné (typicky ze záložních systémů, archiválií apod.).

  Aktualizace údajů, právo na opravu

  Jelikož se mohou osobní údaje v průběhu času měnit (například změna příjmení, adresy), budeme rádi, když nám oznámíte, že u vás nastala nějaká změna. S tím souvisí i vaše právo na opravu osobních údajů, které evidujeme. Pokud zjistíte, že údaje již nejsou aktuální, máte právo požadovat jejich opravu. Může se také stát, že vás o aktualizace sami požádáme.

  Námitky

  Pokud se domníváte, že vaše osobní údaje nezpracováváme v souladu s legislativou, máte právo vznést námitku a my následně prověříme oprávněnost vašeho požadavku. Máte také právo se s námitkou obrátit na příslušný dozorový Úřad na ochranu osobních údajů na adrese:

  Úřad pro ochranu osobních údajů

  Pplk. Sochora 27 170 00 Praha 7 http://www.uoou.cz/

  Právo na výmaz

  Pokud jste nám udělili souhlas se zpracováním svých osobních údajů, máte právo jej kdykoli odvolat a my údaje, které zpracováváme výhradně na základě vašeho souhlasu, vymažeme. Právo na výmaz se nevztahuje na zpracovávané údaje v rámci povinnosti plnění smlouvy, zákonných důvodů či oprávněných zájmů naší organizace. I v takovém případě ale budeme nadále zpracovávat osobní údaje v nejmenším nutném rozsahu.

  Další práva

  Dle příslušné legislativy máte i další práva, platná samozřejmě i přesto, že v tomto dokumentu nejsou uvedena. Soustředili jsme se v něm na ta práva, která v souvislosti s naší činností považujeme za nejrelevantnější. Pro podrobnější prostudování vašich práv doporučujeme příručku s názvem Jsou to vaše údaje – mějte je pod kontrolou, kterou připravila Evropská komise. • Část 2 – Jednotlivé kategorie subjektů, jejichž osobní údaje zpracováváme

  Naše organizace zpracovává osobní údaje několika kategorií subjektů. Následující odstavce popisují příslušný rozsah, účel, právní základ pro zpracování, přehled příjemců těchto údajů a také lhůty, po které osobní údaje zpracováváme.

  Členové a členky organizace

  Osobní údaje členů a členek organizace zpracováváme v rozsahu základních osobních a kontaktních údajů uvedených v členské přihlášce. Účelem tohoto zpracování je informování členů a členek organizace o její činnosti, evidence členské základny a organizace naší činnosti pro naplňování našeho poslání. Právním základem pro takové zpracování je oprávněný zájem organizace na naplňování své činnosti ve spolupráci se svými členy a členkami. Informace jsou předávány v nezbytném rozsahu zpracovatelům – subdodavatelům komunikačních služeb například pro rozesílání elektronických nebo písemných zpráv, správcům informačních systémů organizace pro zajištění jejich řádného chodu a rozvoje. Některé údaje mohou být poskytnuty administrátorům grantových a obdobných systémů pro naplnění jejich podmínek. Některé kontaktní údaje členů a členek mohou být po dohodě zveřejněny na internetových stránkách nebo v jiných komunikačních materiálech organizace, jejích pobočných spolků nebo jí organizovaných projektů, pokud to vyplývá z konkrétní činnosti nebo funkce člena či členky v rámci organizace. Člen či členka má možnost odmítnout zasílání e-mailových či jiných zpráv a také zveřejnění osobních údajů na webových stránkách nebo v jiných komunikačních materiálech. Osobní údaje budou vymazány poté, co osoba přestane být členem organizace.

  Zaměstnanci organizace a uchazeči o zaměstnání

  Osobní údaje zaměstnanců zpracováváme v rozsahu vyžadovaném zákonnými povinnostmi. Účelem zpracování je plnění dle pracovní smlouvy, plnění zákonných povinností souvisejících se zaměstnaneckou a mzdovou agendou, propagace organizace a plnění povinností vyplývajících z podmínek grantových a obdobných programů. Právním základem pro toto zpracování je plnění ze smlouvy a zákonná povinnost; zákonné povinnosti pak definují i okruhy zpřístupňovaných osob, kterým jsou osobní údaje předávány, tedy příslušné úřady a instituce. Některé kontaktní údaje zaměstnanců mohou být po dohodě zveřejněny na internetových stránkách nebo v jiných komunikačních materiálech organizace, jejích pobočných spolků nebo jí organizovaných projektů, pokud to vyplývá z konkrétního pracovního zařazení zaměstnance v rámci organizace. Osobní údaje zaměstnanců jsou vymazány, resp. archivovány podle příslušných lhůt a v příslušném rozsahu dle požadavků plynoucích z naší legislativy.

  Osobní údaje uchazečů o zaměstnání v rozsahu běžného CV zpracováváme za účelem přípravy a organizace výběrových řízení na zaměstnance organizace. Právním základem pro jejich zpracování je souhlas, který nám uchazeč o zaměstnání udělí. Osobní údaje uchazečů o zaměstnání nejsou nikomu zpřístupněny a uchováváme je maximálně jeden rok od okamžiku jejich poskytnutí, a to za účelem případného informování uchazeče, pokud organizace vypíše výběrové řízení na pozici obdobnou té, o kterou uchazeč projevil zájem. Souhlas se zpracováním osobních údajů uchazeče o zaměstnání je možné kdykoli odvolat zasláním e-mailu na news@fridaysforfuture.cz; pokud k odvolání souhlasu dojde před ukončením výběrového řízení, bude uchazeč z daného výběrového řízení vyřazen.

  Dárci

  Osobní údaje dárců zpracováváme v rozsahu základních osobních a kontaktních údajů, zejména dle příslušné darovací smlouvy. Pokud k tomu dá dárce souhlas, zpracováváme také záznamy telefonních hovorů. Účelem zpracovávání osobních údajů dárců je plnění dle darovací smlouvy, komunikace s dárci o využití jejich darů a činnosti organizace a další rozvoj vztahu s dárcem. Účelem může být také přímý marketing. Právním základem zpracovávání osobních údajů dárců je plnění dle darovací smlouvy, případně souhlas se zpracováním osobních údajů uvedený na dárcovském formuláři, dopisu, e-mailu či jiném komunikačním nástroji včetně e-shopu nebo přečtený před započetím nahrávání telefonického hovoru. Osobní údaje dárců jsou zpřístupněny pouze zpracovatelům – subdodavatelům komunikačních služeb například pro rozesílání elektronických nebo písemných zpráv, správcům informačních systémů organizace pro zajištění jejich řádného chodu a rozvoje. Osobní údaje o dárcích budou vymazány po pěti letech (na konci kalendářního roku) od poslední finanční transakce dárce, pokud dárce do té doby neprojeví zájem o zasílání informačních sdělení, pak bude přeřazen do příslušné kategorie, resp. po odvolání případného souhlasu. Záznamy telefonických hovorů jsou mazány do 3 měsíců po uskutečnění hovoru.

  Dobrovolníci Fridays For Future a účastníci akcí

  Osobní údaje dobrovolníků a účastníků akcí zpracováváme v takovém rozsahu, v jakém nám je tyto osoby poskytly při registraci prostřednictvím dobrovolnického formuláře, registračních a jiných obdobných formulářů či komunikačních prostředků. Účelem zpracování je organizace práce dobrovolníků, jejich evidence a informování o možnosti dobrovolnické činnosti pro Fridays For Future, organizace akcí pořádaných Fridays For Future, informování o dalších aktivitách Fridays For Future a fundraisingová komunikace za účelem získání dárců. Účelem může být také přímý marketing.

  Právním základem zpracování je plnění dle dobrovolnické smlouvy, plnění zákonem předepsaných povinností, například registrační a oznamovací povinnosti vůči úřadům či administrátorům grantových a obdobných programů, souhlas se zpracováním ze strany dobrovolníka nebo účastníka akcí, resp. situace, kdy je zpracování nezbytné pro naplnění oprávněných zájmů správce.

  Oprávněnými zájmy Fridays For Future je poskytovat dobrovolníkům a účastníkům akcí informace o činnosti a nabídce jeho služeb a možnosti finančně podpořit organizaci, organizovat činnost dobrovolníků a organizovat akce spojené s činností Fridays For Future, včetně zajištění bezpečnosti účastníků aktivit. Při požádání o vyřazení ze zasílání e-mailů je osoba vyřazena z rozesílání informací prostřednictvím mailing listu.

  Osobní údaje jsou předávány příjemcům (úřadům) na základě zákonných povinností správce, příjemcům – administrátorům grantových a obdobných programů, kde to pravidla takových programů vyžadují, a také fyzickým a právnickým osobám – organizátorům událostí a aktivit, na které se prostřednictvím správce dobrovolníci nebo účastníci přihlásí nebo se jich budou účastnit. Osobní údaje jsou zpřístupněny také zpracovatelům – subdodavatelům komunikačních služeb například pro rozesílání elektronických nebo písemných zpráv, správcům informačních systémů organizace pro zajištění jejich řádného chodu a rozvoje.

  Osobní údaje o dobrovolnících budou vymazány za 5 let (do konce kalendářního roku) poté, co daná osoba přestane být dobrovolníkem v organizaci, nebo kdykoli na základě požadavku dobrovolníka. Osobní údaje o účastnících akcí budou vymazány za 5 let (do konce kalendářního roku) od poslední účasti na akci, případně po době, která byla uvedena v textu souhlasu, nebo na základě odvolání souhlasu se zpracováním, pokud bylo toto prováděno na základě souhlasu.

  Odběratelé informačních sdělení a e-mailových newsletterů, předplatitelé Sedmé generace Osobní údaje osob, které od nás dostávají e-mailové informační sdělení a newslettery zpracováváme v rozsahu jméno, e-mail, adresa a případně telefon, pokud jste nám jej poskytli. Pokud k tomu dá odběratel souhlas, zpracováváme také záznamy telefonních hovorů, přičemž souhlas je vždy přečten před započetím nahrávání telefonického hovoru. Informace zpracováváme za účelem zasílání informačních a reklamních sdělení o činnosti organizace, včetně pozvánek na akce a fundraisingové komunikace za účelem získání dárců, za účelem zasílání informačních sdělení o obecném dění v oborech, které mají souvislost s aktivitami organizace a příjemci sdělení v minulosti projevili zájem o tyto informace. Účelem je také plnění dle smlouvy o předplatném. Účelem může být také přímý marketing, včetně zobrazování reklamních sdělení na základě automatizovaného zpracování osobních údajů reklamními systémy.

  Právním základem zpracování je především souhlas se zpracováním a plnění ze smlouvy. V určitých případech je zpracování nezbytné také pro naplnění oprávněných zájmů organizace. Oprávněným zájmem je poskytovat osobám, které v minulosti projevily zájem o informace o činnosti a nabídce jejích služeb, takové informace a nabídky, které jsou relevantní pro příslušné osoby, v podobě zasílání informačních e-mailů, SMS, poštovních zásilek, zobrazování reklamních sdělení nebo provádění telefonních hovorů. Při požádání o vyřazení ze zasílání e-mailů je osoba vyřazena z rozesílání informací prostřednictvím mailing listu a zpracování osobních údajů je ukončeno. Pro vyloučení ze zobrazování reklamních sdělení v reklamních systémech na základě vaší e-mailové adresy můžete napsat na news@fridaysforfuture.cz a z takového zobrazování budete vyloučeni.

  Osobní údaje jsou zpřístupněny pouze zpracovatelům – subdodavatelům komunikačních služeb například pro rozesílání elektronických nebo písemných zpráv, správcům informačních systémů organizace pro zajištění jejich řádného chodu a rozvoje a provozovatelům reklamních systémů za účelem zobrazování cílené reklamy a informačních sdělení.

  Osobní údaje jsou zpracovávány do doby odvolání souhlasu, případně do konce kalendářního roku po ukončení konkrétního účelu zasílání, například kampaně či projektu, pokud nebude Fridays For Future pokračovat v projektu jiném, který je svým zaměřením obdobný původnímu účelu. Zpracování bude také ukončeno po ukončení smlouvy o předplatném. Záznamy telefonických hovorů jsou smazány do 3 měsíců po uskutečnění hovoru.